“Hukuk, Siyaset ve İmkânlar” başlıklı sempozyumumuzu gerçekleştirdik.

“Hukuk, Siyaset ve İmkânlar” başlıklı sempozyumumuzu gerçekleştirdik.

Ekim 23, 2023 0

Eleştirel Hukuk Çalışmaları Topluluğu olarak düzenlediğimiz “Hukuk, Siyaset ve İmkânlar” başlıklı sempozyum Ankara Mülkiye Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Sadece siyasi değil sosyal alanlarımızın bile ciddi şekilde daraltıldığı bugünlerde yüz yüze ve bir aradaydık. Sosyal bilimlerin farklı alanlarından, çok kıymetli hocalarımızın sunuşları ve izleyicilerin önemli katkıları sayesinde canlı bir tartışma ortamını tecrübe ettik. Bu tecrübeyi büyüterek sürdürmeye kararlıyız. Topluluğumuzun kuruluşunda da büyük katkısı olan Costas Douzinas’ın “The Theory of Resistance” başlıklı davetkâr ve umut verici açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğin ilk gününde “Hukuk-Siyaset İlişkisinin Kökeni ve Kriz Hâli”, “Marksizm ve Hukuk”, “Queer ve/veya Feminist Tartışmalar, İmkânlar” başlıkları üzerine tartışma yürütüldü. Sempozyumun ikinci gününde “Güncel Durum, Kriz(ler) ve İmkânlar”, “Postyapısalcı ve/veya Eleştirel Düşünce ve İmkânlar”, “Toplumsal Hareketler- İnsan Hakları İlişkisi, Hak Mücadeleleri ve İmkânlar” başlıklarını tartıştık. Bu temaları tartışmamızı sağlayan kıymetli hocalarımıza, konuşmacılarımız Costas Douzinas, Gökçe Çataloluk, Aykut Çelebi, Cemil Ozansü, Buğrahan Fertellioğlu, Ateş Uslu, Ceren Akçabay, Gülben Salman, Alev Özkazanç, Cenk Saraçoğlu, Aydın Ördek, Füsun Üstel, Ezgi Duman, Irmak Kepenek, Erdem Denk, İzzet Mert Ertan ve Gönenç Hacaloğlu’na, moderatörlerimiz Ersin Vedat Elgür, İrem Akı, Elçin Aktoprak, Rabia Sağlam ve Yasemin Özdek’e çok teşekkür ederiz. Sayelerinde böylesi bir ortamda hukuk, siyaset ve imkânlarımız üzerine ufuk açıcı tartışmalar yapma imkânı bulmuş olduk.
Kıymetli hocalarımız Barkın Asal ve Ferda Keskin elde olmayan sebeplerden dolayı bizimle olamadılar. Kendilerine davetimize evet dedikleri için çok teşekkür ederiz.
Ayrıca Mülkiyeliler Birliği’ne, özellikle İlker Yavuz’a çok teşekkür ederiz. Mekân olmasa sempozyum da olamazdı. Uğur Çetin etkinlik boyunca çekimleri gerçekleştirdi ve Erkal Tülek görsellerimizi yaptı. Kendilerine ve emeği geçen, katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Tekrar altını çizmek isteriz ki bizim için bir ilk olan bu çalışmayı, diğer etkinliklerimiz gibi sürdürmeye kararlıyız. Bu sebeple, bir sonraki sempozyumda ve diğer etkinliklerimizde görüşmek üzere.