Eleştirel Hukuk Çalışmaları Topluluğu 1 yaşında!

Eleştirel Hukuk Çalışmaları Topluluğu 1 yaşında!

Temmuz 22, 2023 0

Bundan tam bir sene önce bugün, eleştirilmez olanı eleştirmek için mütevazı bir çabayla, yaşadığımız coğrafyada da bir eleştirel hukuk topluluğu kurmanın zamanı diyerek bir araya geldik.

Bir sene boyunca çeşitli podcastler, atölyeler, yazı ve çeviriler ile hukuka ve tabii güncel siyasete ilişkin eleştirel bir yaklaşım geliştirmeye çalıştık. Bu çabamız aramıza katılan yeni dostlarımızla büyüdü ve güçlendi. İnanıyoruz ki önümüzdeki süreçte daha fazla dostumuzla bir araya gelecek, eleştirel çalışmalarımız için kullandığımız araçları artırarak müşterek çabamızı zenginleştireceğiz.

Kurulurken haklarımız ve özgürlüklerimiz için mevcut durumun kötülüğünden bahsediyorduk. Geçtiğimiz sürede ne bu coğrafyada ne de dünyanın geri kalanında gökyüzündeki kara bulutları dağıtacak bir gelişme yaşandı. Arada sırada gördüğümüz kısık gün ışıkları, kapitalizmin hegemonyası altında başka bir yaşama ilişkin umutlarımızı diri tutsa da dünyamız bir bütün olarak iyiye gitmedi. Ancak tam da bu zamanda mevcut yaşam şartlarımızı meşrulaştıran hukuka dair eleştirel çalışmaları büyütmeyi ve çeşitlendirmeyi kritik görüyoruz. Bizce tam da bu zaman radikal fikirleri daha fazla dillendirmenin, fısıltıyla söylenenleri duyulacak hale getirmenin zamanıdır.

Bu sebeple çağrımız müştereklerimizi çoğaltmak için daha fazla bir araya gelmeye, farklı yataklardan akan eleştirel sesleri birleştirmeye, daha yüksek sesli bir koro olmaya…

Eleştirel Hukuk Çalışmaları Topluluğu