EHÇT Tartışma Atölyesi yayında!

EHÇT Tartışma Atölyesi yayında!

Eylül 1, 2022 0


Eleştirel Hukuk Çalışmaları Topluluğu olarak gerçekleştirdiğimiz ve Kennedy’in “…Schmitt’e öykünerek, siyaset başka araçlarla hukuktur…” ifadesini tartıştığımız ilk atölyemizin yazılı halini artık sitemizden okuyabilirsiniz.
20 Haziran 2022 tarihindeki söz konusu atölye Buket Karaman’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Atölyeye Topluluk bileşenlerinden Arca Alpan, Emre Şimşek, Ertuğrul Uzun, Ezgi Duman, Irmak Kepenek, Kıvılcım Turanlı, Yusuf Enes Karataş katıldı.
Bizler için son derece verimli ve keyifli olan bu deneyim süresince, ayrı ayrı fakat birlikte tartışmanın bir neticesi olarak, pek çok farklı düşünürü andık, farklı bakış açıları gündeme geldi. Esas olarak Amerikalı hukukçu Duncan Kennedy’nin “Modern Hukukun Kaderi” adlı kitabında yer alan, “…Schmitt’e öykünerek, siyaset başka araçlarla hukuktur…” ifadesi üzerinden bir tartışma gerçekleştirdik. Siyasetten ve/veya hukuktan ne anladığımız, hukuk siyaset ilişkisi, bu ilişkide etiğin konumu, tabii hukukçu yaklaşım- pozitivist yaklaşım gibi mevzuların yanı sıra, toplumsal mücadeleler, sınıf savaşımı gibi meseleler de hukukla olan ilişkileri bağlamında atölye kapsamında gündeme geldi.
EHÇT olarak tartışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.
Herkese iyi okumalar…